Tokat Milletvekili Beyazıt  sivil ve kuşatıcı anayasa çağrısı yaptı

Tokat Milletvekili Beyazıt  sivil ve kuşatıcı anayasa çağrısı yaptı

ABONE OL
30 Mayıs 2024, 02:09:04

TBMM'de AK Parti Grubu'ndan Önemli Açıklamalar

AK Parti Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt, DEM Grubu'nun önergesi üzerine TBMM'de önemli açıklamalarda bulundu.

AK Parti grubu adına konuşan Beyazıt, Filistin ve Gazze'deki insanlık dramını lanetleyerek başladı. Ayrıca, İstanbul'un fethinin 571. yıl dönümünü kutlayarak Fatih Sultan Mehmet Han ve ordusunu rahmetle anmayı ihmal etmedi.

Şehitler Unutulmadı

Şırnak'ta meydana gelen helikopter kazasında şehit olan yeğeni Tümgeneral Aydoğan Aydın ve diğer kahramanları da rahmetle yad eden Beyazıt, millete verilen yetkinin millet iradesine uygun kullanılması gerektiğini vurguladı.

Hukukun Üstünlüğü

Hukukun üstünlüğünü ön planda tutan Beyazıt, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuvvetler ayrılığı ilkesi gereğince yasama, yürütme ve yargı yetkilerinin millet adına kullanılması gerektiğini belirtti. Hukuka aykırı davranışlarda bulunanların gereken cezayı alması gerektiğinin altını çizdi.

Yargı Bağımsızlığı ve Hakimlik Teminatı

Mahkemelerin bağımsızlığı, hakimlik ve savcılık teminatının anayasal haklar olduğuna vurgu yapan Beyazıt, hakim ve savcılara ilişkin şikayetlerin incelenerek gerekenin yapılması gerektiğini söyledi.

Yeni Anayasa Çağrısı

Beyazıt, demokratik bir ülkede milli iradenin parlamentoda temsil edildiğini ve yeni bir sivil anayasa yapılması gerektiğini ifade etti. Gelecek nesillere güçlü ve demokratik bir miras bırakmanın önemine değindi.

Demokratik Meşruiyetin Önemi

Demokratik meşruiyetin sağlanmış bir anayasa ile milletin ortak değerlerinin ve haklarının korunacağını belirten Beyazıt, Türkiye'nin insan haklarını öne çıkaran yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir