Tokat’ta düzensiz göçle mücadeleye mobil çözüm

Tokat’ta düzensiz göçle mücadeleye mobil çözüm

ABONE OL
28 Mayıs 2024, 20:38:04

Göç Noktası Uygulaması Tokat'ta Hizmet Vermeye Başladı

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu ve İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan'ın Katılımıyla Lansman Gerçekleşti

Tokat'ta, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından düzensiz göçle mücadele kapsamında başlatılan "Mobil Göç Noktası" uygulaması tanıtıldı. Programa, Vali Numan Hatipoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Sabri Küyük, ve İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan da katıldı.

Türkiye Genelinde Yaygınlaşan Mobil Göç Noktası Uygulaması

İlk olarak 19 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul'da başlatılan ve daha sonra 1 Aralık 2023 tarihinde tüm büyükşehirlerde uygulamaya konulan Mobil Göç Noktası projesi, Türkiye genelinde etkin bir şekilde hizmet vermeye başladı.

Daha Etkin Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele

Tokat'ta da hizmete giren Mobil Göç Noktası aracı, düzensiz göçmenlerin tespitini ve denetimini kolaylaştırarak göçmen kaçakçılığı ile mücadelede daha etkin bir rol üstlenmeyi hedefliyor.

Yasal Durum Kontrolleri

Güvenlik güçleri, yapılan uygulama ve denetimlerde şüpheli durumda olan kişilerin kimlik kontrollerini gerçekleştiriyor. Kimliklerini ibraz edemeyen yabancılar, gerekli kontroller için Mobil Göç Noktası ekiplerine yönlendiriliyor.

Parmak İzi Sorgulamaları ve İşlem Süreçleri

İl Göç İdaresi Müdürlüğü personeli, Göç-Net veri tabanı üzerinden parmak izi sorgulamaları yaparak yasanın yerine getirilip getirilmediğini kontrol ediyor. Yasal olmayan kalış durumu tespit edilen yabancılar, sınır dışı işlemleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim ediliyor. Bunun yanı sıra farklı bir ilde kayıtlı olup Tokat'ta bulunan yabancılar, kayıtlı oldukları ile yönlendiriliyor.

Hızlı ve Etkili Çalışma

Uygulama sayesinde, yabancıların yasal durumları kısa sürede tespit edilebiliyor ve gereken işlemler hızlıca gerçekleştirilebiliyor.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir