Tokat Mevlevihanesi’nde Kültürel Mirasın Büyüsü

Tokat Mevlevihanesi’nde Kültürel Mirasın Büyüsü

ABONE OL
30 Nisan 2024, 22:19:03

Tokat Mevlevihanesi Vakıf Eserleri Müzesi'nde Mistik Müzik ve Dans Etkinliği Gerçekleşti

Tokat Mevlevihanesi'nde Geleneksel Sema Mukabelesi

Tokat Mevlevihanesi Vakıf Eserleri Müzesi, geleneksel Sema Mukabelesi etkinliğine ev sahipliği yaptı. Sanat yönetmenliği görevini Araştırma Görevlisi Hasan Zahid Yurdagül üstlendi. Programda, Halil İbrahim Güneşer (Ney), Eczacı Fatih Yeter (Ney), Ar. Gör. Hasan Zahid Yurdagül (Kudüm ve Hanende), Dr. Öğr. Üyesi Faysal Arpaguş (Hanende), Dr. Öğr. Üyesi Cevahir Korhan Şıldak (Klasik Kemençe), Öğr. Gör. Aziz Desteğul (Ud), Öğr. Gör. Ozan Özçelik (Kanun) ve Abdülkadir Ulaşan (Tanbur) gibi isimler yer aldı.

Kültürel Mirasın Tanıtımı

Etkinlikte, Tokat'ın önemli kültürel simgelerinden olan Küçük Mustafa Dede'nin hayatı ve şiirleri tanıtıldı. Sema töreni, Tokat halkına Mevlevi kültürünün zenginliklerini sundu. Tokat Mevlevihanesi Vakıf Eserleri Müzesi, konuklarını mistik müzik ve dansla büyüledi. Etkinlik yoğun ilgi gördü ve katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı.

Kültürel Mirasın Yaşatılması İçin Destek

Tokat'ın kültürel mirasının yaşatılması ve yeni nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen etkinliğe, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Türk Ocakları Tokat Şubesi ve Güneş Radyo'nun destekleriyle gerçekleştirildi.

Üst Düzey Katılımla Gerçekleşen Etkinlik

Tokat'ta düzenlenen etkinliğe Vali Numan Hatipoğlu, Belediye Başkanı M. Kemal Yazıcıoğlu, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Yılmaz, Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Kır ve Tokat Müftüsü Esat Yapıcı gibi isimlerin üst düzey katılımlarıyla gerçekleşti. Katılımcılar, geleneksel Sema Mukabelesi'nin manevi atmosferini deneyimledi.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir