Tokat’ta Uzmanlar uyardı! Kırım Kongo bakın nasıl bulaşıyor

Tokat’ta Uzmanlar uyardı! Kırım Kongo bakın nasıl bulaşıyor

ABONE OL
28 Nisan 2024, 14:39:03

Kene Isırıklarında Artış: Uzmanlar Uyarıyor

Kene İle Bulaşan Hastalıklarda Artış

Uzmanlar, iklim değişikliğinin etkisiyle özellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) gibi hastalıkların insanlara bulaşmasına sebep olan kenelerin, acil servise başvuran hasta sayısında artış yaşandığına dikkat çekiyor.

Kene Vakalarının Yoğun Olduğu Şehirler

Özellikle Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Giresun, Gümüşhane, Erzincan ve Erzurum gibi illerde kene vakalarının yoğun şekilde görüldüğünü belirten uzmanlar, dışarıda çalışan vatandaşlar ve piknik yapmayı sevenleri kenelere karşı önlem almaları konusunda uyarıyor.

Alınması Gereken Önlemler

Etlik Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği’nde görev yapan Doç. Dr. Aslı Haykır Solay, kenelerin insan vücuduna herhangi bir yerinden tutunabileceğine dikkat çekerek, riskli bölgelere giderken uzun ve bedeni örten kıyafetlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor. Açık renkli ve vücudu örten kıyafetlerin giyilmesi, çizme ya da çoraba kene girmemesi için dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Kene Isırığı Sonrası Yapılması Gerekenler

Solay, riskli bölgelerden uzaklaşıldıktan sonra vücudun kontrol edilmesi gerektiğini ve kene tespit edildiğinde kesinlikle elle çıkarılmaması gerektiğini söylüyor. Ayrıca kene ısırığı sonrası ortaya çıkabilecek KKKA virüsünün belirtilerine karşı da dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Virüsün Bulaşma Yolları ve Tedbirler

Kene ısırması sonrası virüsün kan ve vücut sıvılarıyla bulaşabileceğine dikkat çeken Solay, hastalıkla mücadelede alınması gereken tedbirleri anlatıyor. Hastaların özellikle kişisel bakımlarına dikkat etmeleri gerektiğini ve virüsün yayılmasını engellemek adına hijyen konusunda titiz olmaları gerektiğinin altını çiziyor.

Uzmanlar, kene ısırıklarında artış olduğunu belirtiyor. Kenelerin bulaştırdığı hastalıklara karşı alınacak önlemler hakkında bilgi veriyorlar.🪰🩺

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir