Tokat’ta Eski Nişanlısını Öldüren Kadına Müebbet Hapis Cezasında Yeni Gelişme

Tokat’ta Eski Nişanlısını Öldüren Kadına Müebbet Hapis Cezasında Yeni Gelişme

ABONE OL
28 Nisan 2024, 13:39:05

Tokat'ta Eski Nişanlısını Öldürüp Kız Arkadaşını Yaraladığı İddiasıyla Müebbet Hapse Mahkum Edilen Fatma Güngör'ün Cezası Bozuldu

Kararın İptal Edilmesi

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi, Tokat'ta eski nişanlısını öldürüp kız arkadaşını yaraladığı iddiasıyla müebbet hapse mahkum edilen Fatma Güngör'ün cezasını bozdu. Mahkeme, müebbet hapis cezasının kaldırılmasına karar verdi ve sanığın daha hafif bir cezaya çarptırılması için yeniden yargılanmasına hükmetti.

İlk Mahkeme Kararı ve Verilen Cezalar

Tokat 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan duruşmada, tutuklu olan Fatma Güngör'e eski nişanlısı Ahmet Batuhan Yıldız'ı öldürmek suçundan müebbet hapis cezası verilmiş, kız arkadaşı Elif Durmuş'u ise öldürmeye teşebbüsten 8 yıl 4 ay, hırsızlıktan 4 yıl 2 ay ve ateşli silah bulundurmaktan da 10 ay hapis cezası verilmişti. Olayın 2 Ağustos 2022 tarihinde gerçekleştiği belirtilmiş ve mahkeme, Güngör'ün Yıldız ve Durmuş'a silahla ateş ettiğini ve Yıldız'ın hastanede yaşamını yitirdiğini tespit etmişti.

Müebbet Hapis Cezasının Kaldırılma Nedeni

Samsun Bölge Adliye Mahkemesi, sanığın öldürme eylemi için plan yapmak ve bu kararında sebatsızlık göstermek gibi herhangi bir delile ulaşılamadığı için TCK'nın 82/1-a maddesinin uygulanamayacağına karar verdi. Mahkeme, Güngör'ün silahı intihar amacıyla temin ettiğini ve nişanlısının bu durumu fark etmesini istediğini belirtti. Ancak tesadüfen gerçekleştiği savunulan olayda tasarlamanın koşullarının sağlanmadığı için müebbet hapis cezası kaldırıldı.

İstinaf Kararının Yargıya Etkisi

Bu kararla birlikte Samsun Bölge Adliye Mahkemesi, Fatma Güngör'ün davasının ilk mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Sanık hakkında yeni bir ceza belirlenmesini ve hırsızlık suçunun, suçta kullanılan silah nedeniyle yeniden değerlendirilmesini talep etti.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir