Tokat depremini hatırlatan Erdoğan: Dönüşümü geri plana atma lüksümüz yok!

Tokat depremini hatırlatan Erdoğan: Dönüşümü geri plana atma lüksümüz yok!

ABONE OL
30 Nisan 2024, 23:19:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Sel ve Taşkın Risklerini Azaltma Yolunda Kritik Adım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AFAD Başkanlığında gerçekleştirilen "AFAD – DSİ Sel ve Taşkın Risk Azaltma Protokol Töreni"nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Karadeniz bölgesinde 13 ilde risk azaltma faaliyetlerine hızla başlanacağını belirterek, sel, taşkın ve heyelan afetlerinin önüne geçmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Tedbir Alınmadığında Yol Açılacak Zararlar

Erdoğan, "Derelerimizdeki temizlik ve ıslah çalışmalarına hız vererek yoğun yağış dönemlerinde gereken tedbirleri alacağız" dedi. Doğal afetlerin zararlarını en aza indirmenin önemine değinen Erdoğan, "Tedbir, tevekkülle mânî değildir. Öncelikle her türlü önlemi almak gereklidir" ifadelerini kullandı.

Milyarlarca Dolarlık Fatura

Erdoğan, Türkiye'de son 3 yılda bin 500'den fazla sel, su baskını ve taşkın yaşandığını belirterek, bu afetlerde 113 kişinin hayatını kaybettiğini ve 405 kişinin yaralandığını açıkladı. Sadece taşkınlardan kaynaklı oluşan faturanın 4 milyar doları aştığını dile getiren Erdoğan, afetler öncesi alınacak bir birimlik tedbirin, sonrasında ortalama on beş birimlik iş gücüne denk geldiğine dikkat çekti.

Kentlerde Dönüşüm Şart

Deprem riskinin yüksek olduğu Türkiye'de, kentsel dönüşüm çalışmalarının zorunluluk olduğunu belirten Erdoğan, "Ülke ve millet meselesinin siyasi parti ayrımı olmadığını" vurguladı. Depremin, ülke genelinde sürekli tehdit oluşturduğunu dile getiren Erdoğan, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için gerekli her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

Daha Fazla Bilgi İçin: Benzer Konulardaki Diğer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir