Keneye karşı bu yöntemleri sakın denemeyiniz…Tokat ve Sivas’ta uyarı…

Keneye karşı bu yöntemleri sakın denemeyiniz…Tokat ve Sivas’ta uyarı…

ABONE OL
02 Mayıs 2024, 12:46:27

Sivas, Tokat ve Yozgat'ta Kene Popülasyonunda Artış

Kırsal Kesimde Kene Tehlikesi Yükseliyor

Sivas, Tokat, Yozgat ve çevre illerde kene popülasyonunda artış devam ediyor. Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar için kene varlığı artan bir tehlike oluşturuyor. Uzmanlar, insan vücuduna tutunarak bulaşıcı hastalıklara sebep olan kenelere karşı uyarılarda bulunuyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Ömer Tamer Doğan, kene vakalarının arttığı ancak henüz çok yaygın olmadığını belirtti. Şu ana kadar hastaların durumlarının iyi olduğunu paylaşan Doğan, Kene tarafından bulaşılan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsü hakkında bilgi verdi.

Kene Hastalığı ve Tehlikesi

Prof. Dr. Ömer Tamer Doğan, kene hastalığının ülkemizde 2002 yılından beri görülmeye başladığını belirtti. Hastalığın soğuk algınlığı benzeri belirtilerle başladığını ve ilerledikçe ciddi sorunlara yol açabileceğini vurguladı. Kene ısırığı sonrası ortaya çıkabilen belirtiler arasında üşüme, titreme, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı, kas ve eklem ağrıları bulunmaktadır. Hastalığın ilerlemesi durumunda diş eti kanaması, burun kanaması, idrar yollarından kanama gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Uzmanların Uyarıları

Ömer Tamer Doğan, kene ısırığı sonrası keneyi çıkarmada dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Kendi yöntemleriyle keneyi çıkaran insanların hayatlarını kaybedebileceğini ifade eden Doğan, kene tespit edildiğinde mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı. Özellikle kene çıkarma konusunda bilinçli olan sağlık çalışanlarına başvurmanın önemine değinen Doğan, bilinçsizce uygulanan yöntemlerin asla tercih edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Kritik Uyarılar Devam Ediyor

Kısacası Sivas, Tokat ve civarında artan kene popülasyonuyla birlikte vatandaşların dikkatli olması ve kene ısırığı durumunda gerekli önlemleri alması hayati bir önem taşıyor. Uzmanlar, halkı kene konusunda bilinçlendirme ve erken müdahale gerekliliği konusunda sürekli uyarıyor.

Sivas, Tokat ve Yozgat'ta kene alarmı! Kene ısırıklarına karşı bilinçli olunması hayati önem taşıyor. Uzmanlar, vatandaşları kene konusunda uyarıyor.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir