AK Partili Yusuf Beyazıt’tan Yeni Anayasa Vurgusu

AK Partili Yusuf Beyazıt’tan Yeni Anayasa Vurgusu

ABONE OL
30 Mayıs 2024, 20:09:03

TBMM'de Önemli Açıklamalar: Anayasa Komisyonu Başkanı'ndan İfade

Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, AK Parti Grubu Adına Gündemdeki Konuları Değerlendirdi

Anayasa Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda Tokat Milletvekili olan Yusuf Beyazıt, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde AK Parti grubu adına önemli açıklamalarda bulundu. Beyazıt, DEM Grubu tarafından sunulan bir önerge üzerine konuşma yaparak, dünya ve ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İnsanlık Dramını Lanetledi, Tarihi Olayı Kutladı

Filistin ve Gazze'deki insanlık dramını kınayan Beyazıt, "Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu trajediyi kınıyorum" ifadelerini kullandı. Ayrıca, İstanbul'un Fethi'nin 571. yıl dönümünü kutlayarak, "Peygamber Efendimizin övgüsüne mazhar olan eşsiz güzellikteki şehri İstanbul'u bize miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve şanlı ordusunu rahmetle ve hürmetle yad ediyorum" dedi.

Şehitleri Rahmetle Andı, Temel İlkeleri Vurguladı

Şırnak'ta 31 Mayıs 2017 tarihinde yaşanan helikopter kazasında şehit olan yeğeni Tümgeneral Aydoğan Aydın ve diğer kahraman askerleri anan Beyazıt, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerine vurgu yaptı. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ve milletin verdiği yetki, yine milletin iradesine uygun olarak kullanılmalıdır" diyen Beyazıt, kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemine dikkat çekti.

Yargı Sistemi ve Hakkıydaki Değerlendirmeler

Yargı bağımsızlığına da değinen Beyazıt, "Ülkemizde hakim ve savcıların görevlerini rahatça yerine getirebilmeleri bakımından mahkemelerin bağımsızlığı ile hakimlik ve savcılık teminatı Anayasanın 138. ve 139. maddelerinde ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu'nda düzenlenmiştir" ifadelerini kullandı.

Mevcut Durum ve Çözüm Önerileri

Ayrıca, adli sistem içinde hakim ve savcıların denetlendiğini belirten Beyazıt, HSK tarafından açığa alınan ve meslekten ihraç edilen hakimler ve savcılar hakkında bilgi verdi. Yeni bir anayasa çağrısında bulunan Beyazıt, "Milli iradenin tecelligahı Gazi Meclisimizde; Bugün bize düşen görev, milletin ortak değerlerini, ülkemizin ortak geleceğini, devletin bekasını, insanların doğuştan gelen hak ve özgürlüklerini gerçek anlamda güvence altına alan; birey odaklı, sivil ve kuşatıcı bir Anayasa yaparak büyük bir mirası gelecek nesillere bırakmaktır" şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

Anayasa Değişikliği ve Demokrasi

Beyazıt, demokratik meşruiyeti perçinlenmiş bir anayasanın milletin önüne getirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Türkiye Yüzyılı'nda ülkemizi ve milletimizi; insan haysiyeti ve onurunu koruyan, demokratik, temel hak ve özgürlükleri ön planda tutan, yeni bir anayasaya kavuşturalım" diyerek konuşmasını noktaladı. Tüm milletvekillerine seslenerek, demokratik ve kapsayıcı bir anayasa yapma çağrısında bulunan Beyazıt, hepsini saygıyla selamladı.

Gizli Hazineleri Keşfedin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir