Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılında Tokat’ın Şehitleri” Çalıştayının Raporu Yayınlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılında Tokat’ın Şehitleri” Çalıştayının Raporu Yayınlandı

ABONE OL
18 Mart 2024, 14:45:07

Tokat Gaziosman Paşa Üniversitesi tarafından düzenlenen çalıştayda, Tokat ili nüfusuna kayıtlı şehit asker ve sivillerin tespit edilmesi amaçlandı. Çalıştayda, 1853-1854 Kırım Savaşı’ndan günümüze kadar olan dönemde şehit olanların listesi belirlenirken, şehitlik kavramı ve verilen savaşlar üzerine uzmanlar tarafından tartışmalar yapıldı. Sonuç olarak hazırlanan rapor, Türk-İslam medeniyetinin kültürel mirasını yansıtan Tokat’ın şehitlerini kayıt altına aldı. Detaylar için linke tıklayabilirsiniz.

Tokat’ın Şehitleri Çalıştayı Raporu Yayınlandı

Tokat Gaziosman Paşa Üniversitesi tarafından düzenlenen çalıştayda, Tokat ili nüfusuna kayıtlı asker ve sivillerin tespit edilmesi amaçlandı. Prof. Dr. İsmet TÜRKMEN’in koordinasyonunda gerçekleştirilen bu çalıştayda 1853-1854 Kırım Savaşı’ndan günümüze kadar terörle mücadelede şehit olanların belirlenmesi hedeflendi.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılında Tokat’ın Şehitleri” Kitap Projesi

Bu çalıştay, “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kuruluşunun 100. Yılında Tokat’ın Şehitleri” kitap projesi kapsamında gerçekleştirildi. Şehitlik kavramı, şehit verdiğimiz savaşlar ve terörle mücadele süreçleri, şehit listelerinin belirlenmesinde kullanılacak kaynaklar uzmanlar tarafından ele alındı. Çalıştay neticesinde bir rapor hazırlandı ve ilgili kitap projesine kaynak oluşturacak bilgiler tartışıldı.

Şehitlerin Anma Gününde Rapor Yayınlandı

Çalıştay raporu, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde yayımlandı. Türk-İslam medeniyetinin maddi ve manevi kültür öğeleri ile şahitliğini yapan Tokat’ın şehitleri bu rapor ile kayıt altına alınmış oldu. Çalışmanın devamında kitap projesinin tamamlanması ve şehitlerin anısının yaşatılması planlanmaktadır.

Görsel kaynağa ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir