TOKAT 8 GÜN SONRA TUTULACAK

TOKAT 8 GÜN SONRA TUTULACAK

ABONE OL
17 Mart 2024, 19:30:28

2024'te Gökyüzünde Neler Olacak?

2024 yılı gökyüzü etkinlikleri neler sunuyor?

2024 yılına girdiğimizde hava olayları açısından oldukça heyecan verici bir yıl bizi bekliyor. Bu yıl içerisinde 2 Ay tutulması, 4 süper Ay, 12 dolunay ve 10'dan fazla gök taşı yağmuru gözlemlenecek. İlk ay tutulması olan "Kurt Dolunayı" 25 Mart'ta gerçekleşecek. Buna ek olarak, yine bu yıl içerisinde iki güneş tutulması yaşanacak. İlk güneş tutulması 8 Nisan'da Meksika, ABD'nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada'dan görülebilecek.

2024'te Neler Gözlemlenebilecek?

2024 yılında yaşanacak astronomik olaylar ve gözlemlenebilecek gök cisimleri oldukça ilgi çekici olacak. Türkiye'den sadece bir Güneş veya Ay tutulmasının izlenebileceği bilinmekte olup, gök taşı yağmurları ve süper Ay'lar da gözlemlenebilecek. Ayrıca, Dünya ile Güneş arasından geçecek Merkür'ün Türkiye'den 8 Ocak gün doğumu öncesinde hilal şeklinde izlenmesi de mümkün olacak. "Kurt Dolunayı" olarak da bilinen yılın ilk dolunayı 25 Ocak'ta, ikinci dolunay ise 24 Şubat'ta gözlemlendi.

Gündemi Belirleyecek Olaylar: Güneş ve Ay Tutulmaları

Güneş tutulmaları açısından, Ay'ın Dünya ile Güneş arasından geçmesi sonucu oluşan tutulmalar önemli bir yer tutacak. İlk Güneş tutulması 8 Nisan'da gerçekleşecek ancak Türkiye'den tam anlamıyla izlenemeyecek. Tam bir Güneş tutulması ise Meksika, ABD'nin doğu bölgeleri ve güneydoğu Kanada'dan gözlemlenebilecek. İkinci tutulma ise halkalı güneş tutulması şeklinde 2 Ekim'de Şili ve Arjantin'in güneyinden izlenebilecek fakat Türkiye'den görülemeyecek.

Ay tutulmaları bakımından, 2024'ün ilk Ay tutulması 25 Mart'ta yaşanacak ve 20 Mart'taki Bahar Ekinoksu sonrasında "Solucan Ay" esnasında yarı gölgeli bir tutulma gerçekleşecek. Bu tutulma, Türkiye'den izlenemeyecek ancak Kıta Amerika, Antarktika, Alaska ve kuzeydoğu Rusya'dan gözlemlenebilecek. İkinci Ay tutulması ise 18 Eylül'de parçalı tutulma şeklinde gerçekleşecek ve Kıta Amerika, Antarktika, Afrika, Avrupa, Batı Asya ve güneybatı Rusya'dan izlenebilecek. Türkiye, bu olayı izleyebilecek bölgeler arasında yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir