İSTANBUL,KOCAELİ,BOLU,ÇANKIRI,TOKAT HER AN OLABİLİR

İSTANBUL,KOCAELİ,BOLU,ÇANKIRI,TOKAT HER AN OLABİLİR

ABONE OL
17 Mart 2024, 22:30:02

Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'un Riskli Deprem Bölgeleri

Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, Büyük Marmara depremi konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor.

Yıllardır uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'un en riskli bölgelerini detaylı bir şekilde sıraladı. Deprem konusunda önemli açıklamalar gerçekleştiren Görür, "30 yıl içerisinde olma olasılığı yüzde 47. Bu çok yüksek bir şey. Dolayısıyla biz 24’üncü yıl içerisindeyiz" ifadeleri ile deprem riskine dikkat çekti.

Deprem İhtimali Yüksek: Prof. Dr. Naci Görür Açıkladı

Prof. Dr. Görür, Büyük Marmara depremi sonrasında Marmara Denizi ve çevresinin tehdit altında olduğunu vurgulayarak, "Marmara ve İstanbul’a dikkat edilmesi gerektiğini" belirtti. İstanbul'da gerçekleştirilen altyapı çalışmalarına rağmen, yapılanların yeterli olmadığına dikkat çeken Görür, "İstanbul'un depreme karşı planlı ve programlı bir şekilde hazırlanması gerektiğini" söyledi.

Prof. Dr. Naci Görür'ün Açıklamaları

Uzmanlar, İstanbul'un depreme karşı hazırlık konusunda eksikler olduğunu belirtirken, Prof. Dr. Görür, yapılan araştırmalara göre 1999 yılından sonra önümüzdeki 30 yıl içinde deprem olma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirdi. Görür, "99’dan 30 yıl içerisinde olma olasılığı yüzde 47. Bu çok yüksek bir şey. Dolayısıyla 30 yıl içinde dediklerine göre biz 24’üncü yıl içerisindeyiz" şeklinde uyardı.

İstanbul'un En Riskli Bölgeleri Hangileri?

Prof. Dr. Görür, İstanbul'un en riskli bölgelerini analiz ederek açıkladı. Görür, özellikle 2. Boğaz Köprüsü çevresini işaret ederken, Avrupa Yakası'nın Asya Yakası'na oranla daha fazla hasar göreceğini belirtti. Kıyıya yakın bölgelerin, dolgu alanlarının ve vadilerin daha fazla etkileneceğini vurgulayan Görür, depreme karşı alınacak tedbirlerin önemini vurguladı.

Hayal Gücünüzü Besleyin: Benzer Konulardaki Bağlantıları İnceleyin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir