Tokat’ta da ormanlara giriş yasağı başladı

Tokat Valiliği, 11 Haziran ile 30 Ekim tarihleri arasında orman yangınlarını önlemek amacıyla ormanlara girişi yasakladı. 6831 sayılı Orman Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu çerçevesinde alınan kararlar kapsamında, ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı ve yangınların önlenmesi için mangal yakma, ateş yakma, ATV kullanma ve bitki örtüsünü yakma gibi faaliyetlerin yasaklandığı belirtildi. Tedbirlere uymayanlar için ciddi yaptırımların olacağı ve idari ve adli işlemlerin başlatılacağı duyuruldu. Vatandaşlardan alınan kararlara titizlikle uymaları istendi ve önlemlerin orman yangınlarının önüne geçmede önemli bir adım olduğu vurgulandı.

Tokat Valiliği Orman Yangınları İçin Tedbir Aldı: Ormana Girişler Yasaklandı

Tokat Valiliği, orman yangınları önlemek amacıyla aldığı önlemler kapsamında 11 Haziran ile 30 Ekim tarihleri arasında ormanlara girişi yasakladığını duyurdu.

Tokat Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte bölgede sıcaklık değerlerinin artacağı ve oluşabilecek olağanüstü hava durumları nedeniyle orman yangınlarının önlenmesi gerektiği vurgulandı. Bu kapsamda 6831 sayılı Orman Kanunu ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu uyarınca alınan kararlar doğrultusunda, 11 Haziran 2024 ile 30 Ekim 2024 tarihleri arasında tescilli piknik ve mesire alanları dışında ormanlık alanlara girişlerin yasaklandığı belirtildi.

Tedbirlere Uymayanlar İçin İdari ve Adli İşlem Uygulanacak

Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında alınan bu kararla, ormanlık alanların korunması ve yangınlara karşı önlem alınması hedefleniyor. Ayrıca, ormanların çevresinde ve içinde mangal yakmak, ateş yakmak, ATV kullanmak ve bitki örtüsünü yakmak gibi faaliyetlerin de yasaklandığı belirtildi.

Karara uymayanlar hakkında ise 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem başlatılacağı bildirildi. Tokat Valiliği, vatandaşların bu kurallara titizlikle uymaları gerektiğini vurguladı. Bu önlemlerin orman yangınlarının önlenmesinde önemli bir adım olduğu belirtildi.

Yolculuğa Hazır Mısınız? İlgili Bağlantılara Göz Atın


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir