Tokat’ta adli para cezalarında üst sınır arttı!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, yargı alanında yapılan değişiklikler hakkında önemli detayları paylaştı. 1 Haziran 2024’te yürürlüğe giren düzenlemelerle ilgili olarak mahkemelerce geri bırakılan hükümlere karşı istinaf yoluna başvurulabileceğini duyurdu. Adli kontrol yükümlülüğü ve tazminat hakkında yenilikler ile yüksek adli para cezaları hakkında bilgilendirme yaptı. Ön ödeme miktarlarında da artışlar olduğunu belirtti.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan Ceza Muhakemesi Kanunu'nda Değişikliklere İlişkin Açıklamalar

Yargı Sürecinde Yeni Dönem Başlıyor

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 7499 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve bazı kanunlarda yapılan değişiklikler hakkında önemli bilgiler paylaştı. 1 Haziran 2024 tarihi itibariyle yürürlüğe giren hükümleri özetleyen Bakan Tunç, mahkemelerce geri bırakılan hükümlere karşı artık istinaf yolunun açılabileceğini duyurdu.

Adli Kontrol Yükümlülüğü ve Tazminat Hakkı

Bakan Tunç, konutunu terk etmeme veya bağımlılıktan kurtulma amacıyla hastanede tedavi olmaya uygun görülen kişilerin, adli kontrol yükümlülüğü uygulandıktan sonra hakkında kovuşturmaya yer olmadığı veya beraat kararı verildiği durumlarda maddi ve manevi tazminat talep edebileceklerini açıkladı.

Yüksek Adli Para Cezaları

Adalet Bakanı, asliye ceza mahkemelerinde uygulanan basit yargılama usulünde yapılan değişikliklerle ilgili önemli bilgiler verdi. Buna göre, 1 Haziran itibariyle işlenen suçlar için adli para cezalarının artırıldığını belirten Tunç, adli para cezalarının kesinlik sınırının 3 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldığını ifade etti.

Ön Ödeme Miktarları Artıyor

Adalet Bakanı Tunç, işlenen suçlar için uygulanan adli para cezalarında önemli değişiklikler yapıldığını vurguladı. Ön ödeme miktarının daha önceki 30 liradan 100 liraya yükseltildiğini belirten Bakan, ceza mahkemelerince doğrudan verilen adli para cezalarının kesinlik sınırının da 3 bin liradan 15 bin liraya yükseltildiğini açıkladı.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir