Tokat’ın Tepesindeki Gizemini Koruyan Türbede Anma Etkinliği…

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Gıj Gıj Baba Türbesi’ni ziyaret etti. Türbenin tarihi ve detayları incelendi. Türbe, Hasan Dede’ye adanmış ve gizemli bir geçmişe sahip. Restorasyon sonrası ziyaretçi çekiyor. TOGÜ’den Ekrem Anaç, ziyaret trafiğini ve manevi değeri vurguluyor. Vali Hatipoğlu’nun ziyareti bölgenin tarihi ve mistik atmosferine ışık tutuyor.

Tokat Valisi Gıj Gıj Baba Anma Etkinliğinde Türbeyi Ziyaret Etti

Vali Hatipoğlu Tarihi Türrbeyi İnceledi

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Kalender Çelebi Derneği tarafından düzenlenen Gıj Gıj Baba Anma Etkinliği'ne katıldı. Bu etkinlik kapsamında türbeyi ziyaret eden Vali Hatipoğlu, türbe ve çevresi hakkında yetkililerden detaylı bilgileri aldı.

Gıj Gıj Baba Tepesi ve Tarihi Türbe

Tokat il merkezinde konumlanan Gıj Gıj Baba Tepesi’nde yer alan türbenin inşa tarihinin net olarak bilinmediği belirtiliyor. Tübrenin yakın çevresinde, mezarla ilişkili olabilecek bazı temel kalıntıları görmek mümkün. Halihazırda kubbe ile örtülü ve baldaken tarzında yapılmış olan türbe, güneydoğu ve güneybatı köşelerindeki eski duvar dokusuyla dikkat çekiyor. Türbenin sandukası ise betonarme malzemeden inşa edilmiş.

Gıj Gıj Baba Türbesi: Şehri Görkemli Bir Tepeden İzliyor

"Gıj Gıj Baba" ismiyle anılan Hasan Dede'nin yıllar önce Gıj Gıj Tepesi'ne defnedildiği düşünülüyor. Malazgirt Savaşı'ndan önce Horasan'dan Tokat'a yerleşen ve asıl adı Hasan olan bu önemli şahsiyet, ismi ve mezarıyla bölgede önemli bir konuma sahip.

Tarihin Değişmez Gizemi: Gıj Gıj Baba Türbesi

Türbenin inşa tarihi kesin olmamakla birlikte, birkaç yıl önce restore edildiği biliniyor. Bölgedeki arkeologlar ve tarihçiler, Gıj Gıj Baba Türbesi'nin gizemini ve tarihi efsanelerini merakla takip ediyor.

Ziyaretçi Akınına Uğrayan Türbe

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ekrem Anaç, türbenin ziyaretçi akınına uğradığını belirterek, tarihi zaviye hakkında önemli bilgiler verdi.

Büyük Zatlar ve Tepelere Defin Geleneği

Türbenin tepeye yapılmasının mistik bir anlam taşıdığını dile getiren Anaç, bu gelenek hakkında çeşitli incelemelerde bulundu. Velilerin genellikle tepelere gömüldüğünü belirten Anaç, bu geleneğin motive edici faktörlerini sorguluyor.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Gıj Gıj Baba Anma Etkinliğinde tarihi türbeyi ziyaret etti. Gıj Gıj Baba Tepesi'nde bulunan Türbe, şehrin gizemli tarihi ile ilgi çekmeye devam ediyor. Velilerin tepelere defni geleneği, bölge tarihine ışık tutuyor.

Gizli Hazineleri Keşfedin


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir