Tokat’a Uyarı geldi. KKKA İçin Kastomunu Valiliği Uyardı

Kastamonu Valiliği tarafından paylaşılan eğitici videoda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına dikkat çekiliyor. Uzman Dr. Firuza Soyak, hastalığın belirtileri ve bulaşma riskine karşı alınması gereken önlemler hakkında bilgi veriyor. Kenelerle mücadelede dikkat edilmesi gereken unsurlar ve hayvanların da hastalığı bulaştırabileceği konusuna da değiniliyor. Hastalığın ciddiyeti ve önemine vurgu yapılıyor.

Kastamonu Valiliği, Keneyle Bulaşan KKKA Hastalığına Karşı Bilinçlendirme Videosu Paylaştı

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan bilgilendirme videosunu sosyal medya hesaplarından yayınladı. Videoda Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Firuza Soyak, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

Kenenin Taşıdığı Virüsle Oluşan KKKA Hastalığı Hayati Risk Taşıyor

Kene ile bulaşan virüsün sebep olduğu KKKA hastalığının ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve kanama gibi ciddi belirtilerle seyrettiğini belirten Dr. Firuza Soyak, hastalığın ölümcül olabileceğini vurguladı. Dr. Soyak, hastalığın Türkiye'de genellikle bahar ve yaz aylarında görüldüğünü ve ilk vakanın Tokat'ta ortaya çıktığını belirtti.

Kenelerin Bulaştırma Riskine Karşı Alınması Gereken Önlemler

Hastalığın bulaşma riskine karşı tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kenelerin yoğun olarak bulunduğu bölgelere gidilirken dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Soyak, vücudu mümkün olduğunca örten giysilerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca kene ısırıklarının önlenmesi için pantolon paçalarının çorapların içine sokulması gerektiğini dile getiren Dr. Soyak, açık renkli kıyafetlerin tercih edilmesinin kene tespitini kolaylaştıracağının altını çizdi.

Keneyle Mücadelede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dr. Soyak, kene ısırığı riski olan bölgelerden dönüldüğünde vücutta (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası gibi) kene olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini belirterek, kene bulunduğunda doğru şekilde çıkarılması gerektiğini aktardı. Kenenin derhal çıkarılması gerektiğini vurgulayan Dr. Soyak, keneyi kendisinin çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söyledi.

Hayvanlar da Hastalığı Bulaştırabilir

Son olarak, hastalığın hayvanlarda belirti göstermeden bulunduğunu ve hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak elle temas edilmemesi gerektiğini belirten Dr. Soyak, hastalığın yayılmasını engellemek adına dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Keşfetmeye Devam Edin: İlgili Bağlantıları Kullanın


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir