Bu istilacı için Tokat’ta tuzaklar kuruldu takip başladı!

Bu istilacı için Tokat’ta tuzaklar kuruldu takip başladı!

ABONE OL
05 Mayıs 2024, 12:28:05

Kahverengi Kokarca Zararlısıyla İlgili Eğitim Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde Gerçekleşti

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (OKTAEM) işbirliğiyle Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) zararlısıyla ilgili önemli bir eğitim düzenledi. Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen etkinliğe OKTAEM Enstitüsü Müdürü Dr. Ahmet Boz, İl Müdür Yardımcısı H.İbrahim Sever ve ilçe müdürlüklerinden bitki sağlığı uzmanları katıldı.

Kahverengi Kokarca Zararlısıyla Mücadelede Alınan Önlemler

Toplantıda, kahverengi kokarcanın yaşam döngüsü, kışlama süreci ve neden olduğu zararlar detaylı bir şekilde ele alındı. İl müdürlüklerinde yapılan kahverengi kokarca ile mücadele çalışmaları gözden geçirilerek, zararlıyla mücadelede izlenmesi gereken yol haritası belirlendi. Bunun yanı sıra, İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, kahverengi kokarca zararlısıyla mücadele konusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kahverengi Kokarca (Halyomorpha halys) Nedir ve Neden Önemlidir?

Kahverengi kokarca, tarımsal üretimde ciddi zararlara yol açabilen, istilacı ve polifag bir zararlı türdür. Ülkemizde ilk kez 2017 yılında tespit edilen bu zararlı, birçok meyve ve sebze türüne zarar verebilmektedir. Fındık, elma, armut, turunçgiller, şeftali, ceviz, Trabzon hurması, mısır, fasulye, domates, biber, patlıcan gibi pek çok bitki türü kahverengi kokarcaya konuk olmaktadır.

Kahverengi Kokarca Nasıl Bir Zarar Verir?

Kahverengi kokarca zararlısının meyvelerde yol açtığı zararlar özellikle ürünlerin olgunlaşma sürecinde belirgin hale gelmektedir. Özellikle elma, armut, şeftali gibi meyvelerde derin nekrozlar, şekil bozuklukları ve dokuda kayıplar meydana gelir. Bunun yanı sıra, mısır, domates ve fındık gibi tarım ürünlerinde de ciddi zararlara neden olabilir.

Kahverengi Kokarca'nın Yayılımı ve Mücadelesi

Kahverengi kokarca zararlısı, bitkisel materyallerle, taşımacılık araçlarıyla, erginlerin uçuşuyla ve ticari faaliyetlerle kolayca yayılabilen bir türdür. Zararlıyla etkin mücadele için ilaçlı yöntemler kullanılmakta ve ayrıca doğal düşmanlarıyla mücadele için çalışmalar yürütülmektedir.

Sonuç

Ülkemizde tarımsal üretimi tehdit eden kahverengi kokarca zararlısıyla etkin bir mücadele stratejisi izlenmekte ve çeşitli önlemler alınmaktadır. Bu zararlıya karşı bilinçli bir şekilde mücadele edilerek tarımsal üretimin korunması hedeflenmektedir.

İlginizi çekebilecek konular

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir